Kūdikiams

Motinos pienas – geriausias maistas kūdikiui.

Tačiau nežindomiems kūdikiams iki 6 mėn. rekomenduojama gaminti pieno mišinius ir kitą maistą su virintu, atvėsintu vandeniu. Vakarų Europoje kūdikių maistui gaminti visų pirma rekomenduojama vartoti buteliuose parduodamą vandenį – taip tėvai gali būti tikri, jog naudoja saugų, geros kokybės vandenį ir žino, koks jis. Norėdami būti tikri, kad vandenyje nėra papildomų priemaišų, kūdikiams rinkitės tik negazuotą vandenį su užrašu „Natūralus mineralinis vanduo“.

Svarbiausi reikalavimai kūdikiams skirtam vandeniui:

1. Vaikų ir kūdikių maistui naudokite tik mažai mineralinių medžiagų turintį vandenį – tokio vandens sausoji liekana turėtų būti ne didesnė kaip 500 mg/l. (“Neptūne” – 157 mg/l).
2. Nepirkite vaikams gazuoto ir minkštinto vandens, kuriame natrio koncentracija dažniausiai viršija leistiną 20 mg/l normą.
3. Negerkite ir neduokite gerti kitiems iš butelio, jei jame esantis vanduo bus duodamas vaikui ar naudojamas kūdikio maistui ruošti.
4. Praėmus butelį su kūdikiams skirtu vandeniu, rekomenduojama jį laikyti sandariai uždarytą iki 10°C temperatūroje ne ilgiau kaip 1 parą. Jei nespėjote jo suvartoti per šį laiką, prieš ruošdami kūdikiui maistą jį pavirinkite.
5. Vandens nelaikykite nežinomos kilmės plastikiniuose induose – jie gali būti netinkami maisto produktams laikyti arba juose jau buvo kažkas laikyta.
6. Pieno mišiniams skiesti naudojamą vandenį reikia užvirinti ne jame esantiems nitratams pašalinti, bet mikrobams sunaikinti ar dezinfekavimui naudotam chlorui išgarinti.
7. Niekada nepalikite ir nelaikykite butelio ten, kur patenka tiesioginiai saulės spinduliai.
8. Vaikų ir kūdikių maistui ruošti nenaudokite nepatikrinto vandens – jis gali būti užterštas nitratais (ypač šulinių vanduo). Nitratų koncentracija vandenyje kūdikiams neturi viršyti 10 mg/l. Vandenyje ištirpę nitratai virinimo metu nesuskaidomi ir nepakinta, todėl nepašalinami. Nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Ilgiau ar pakartotinai virintame vandenyje, daliai jo išgaravus, nitratų koncentracija gali tik padidėti.

Atidžiai skaitykite etiketę, kai kurių jonų koncentracija vandenyje vaikams neturi viršyti leistinų normų:

Jonų koncentracija

Leistina norma

„Neptūno“ vandenyje

Natris (Na+)

iki 20 mg/l

3 mg/l

Fluoridai (F-)

iki 1,5 mg/l

<0.02 mg/l

Sulfatai (SO42-)

iki 200 mg/l

9 mg/l

Fluoridai (F-)

iki 10 mg/l

0,00 mg/l

Šaltinis: doc. dr. Š. Kucingis „Pagyrimas vandeniui“